• Home
 • Kayıp olan eşyalarınıza daha hızlı ulaşmak..

Kayıp olan eşyalarınıza daha hızlı ulaşmak..

Kayıp olan eşyalarınıza daha hızlı ulaşmak..

Herkes zaman zaman bir şeylerini kaybeder fakat bu gerçek, bir şeyler kaybettiğinde bunun daha az sinir bozucu olmasını sağlamaz. Bir eşyaya dikkat etmediğin için kendini azarlamak ve plansız arayışlarla vaktini kaybetmek normal tepkilerdir, fakat kayıp eşyayı bulma konusunda bir faydası olmayacaktır. Sakinliğini koru, eylemlerini gözden geçir ve eşyayı en kısa sürede bulabilmek için eşyanın olabileceği yerlerde sistematik, kapsamlı araştırmalar yap.

Yöntem 1

Eşyaların Sık Sık Kaybolduğu Alanları Kontrol Etmek

Evinin veya bölgenin en dağınık kısımlarını kontrol et.

Araştırmalar esasında zaten tahmin etmiş olabileceğin bir şeyi göstermektedir: Eşyalar, evlerin veya iş yerlerinin en dağınık alanlarında kaybolma eğilimindedir. Bu dağınık alanı sistematik olarak ara, nesnelerin yerini birer birer değiştir ve eşyanı aramak için onları bir kenara koy.

İpucu: Yavaş ve dikkatli hareket et. Dağınıklığı daha da beter hâle getirmek sadece kayıp eşyanı bulmayı zorlaştıracaktır. Henüz kontrol edilmemiş şeylerle karışmaması için aradığın her eşyayı yerleştirmek için temiz bir alan belirle.

Oturma odasında: Koltuk minderlerinin arasına veya kanepe ve sandalyelerin altına bak. Eğer uzanmayı seviyorsan eşya düşmüş ve sıkışmış olabilir.İpucu: Eşyanın ne kadar büyük olduğunu ve sen farkında olmadan nereye sığabileceğini düşün. Dolap altlarını, kalabalık rafları ve zemini kontrol etmeyi unutma.

 1. Eşyanın düşmediğinden veya sıkışmadığından emin olmak için küçük boşlukları kontrol et. Kaybolan eşyaları genellikle arabada, bir kanepeye sıkışmış hâlde veya yerde bir köşeye düşmüş şekilde bulursun. Kurtarma bölgesini en olası yerlere (eşyanın yanında olduğunu hatırladığın en son yer ve o zamandan beri onu götürmüş olabileceğin herhangi bir yere) kadar daralt ve her yeri didik didik et.
 2. Bu eşyayı daha önce kaybettiğin yerlere bak. Bu eşyayı sık sık kaybediyor musun? Eğer öyleyse geçen sefer bulduğun yerde olabilir. Genellikle nerede olduğunu düşün ve o bölgeyi iyice kontrol et. Benzer boyut, şekil veya kullanıma sahip öğeleri kaybetme eğiliminde olduğun alanları da kontrol edebilirsin.
  • Örneğin, anahtarlarını kilit üzerine bırakabilir, gözlüklerini başının üzerinde bulabilir veya bilgisayar çantanı arabanda unutabilirsin.
  • Eğer güneş gözlüklerini kaybettiysen örneğin, normal gözlüklerinin özellikle de kaybettiğinde genelde nerede olduğunu düşün.
 3. Kayıp eşya alanlarını kontrol et. Eşyayı evin dışında kaybettiysen o gün bulunduğun yerlere kayıp eşya kutuları olup olmadığını sorabilirsin. Eşyan buraya bırakılmış ve oradan almanı bekliyor olabilir.
  • Okullarda ve stadyum, konser alanları, tiyatro gibi etkinlik alanlarında kayıp eşya alanları bulunur.

Yöntem 2

Adımlarını Takip Etmek

 1. Sakin ol ve kendine onu bulacağını söyle. Bir şeyi kaybettiğinde, özellikle de önemliyse paniklemek veya hemen yargıda bulunmak kolay olabilir. Panik yapmak veya etrafta koşuşturmak ve her yere bakmak yerine, bir an için sakin, rahat bir yerde otur ve düşüncelerini toparlamaya odaklan. Yeniden odaklanmak, mantıklı düşünmen ve eşyayı en verimli şekilde araman için doğru ruh hâlinde olmanı sağlayacaktır.Rahat ve Sakin KalmakDerin nefesler al ve zihnini paniğe sevk eden düşüncelerden temizle.Güzel bir manzara, rahat hissettiğin bir yer veya güzel bir hatıra gibi endişelerini yatıştıran bir şey düşün.Karamsarlığının arama motivasyonunu baltalamasına izin verme. “Artık temelli kayboldu” diye düşünmek yerine kendine, “Buralarda bir yerde ve onu bulacağım.” de.
 2. Gözlerini kapat ve eşyayı yanlış yere koyduğun anı hatırlamaya çalış. Zihninde eşyayı en son gördüğün anın görüntüsünü oluştur. Ne yapıyordun veya hissediyordun? Gereksiz gözükse bile olabildiğince fazla detay ekle. Hafızanı olabildiğince zenginleştirmek eşyanın konumu için anahtar olabilecek detaylara ulaşmana yardımcı olabilir.
  • Unutma, eşyayı yanlış yere koyarken oradaydın. Onun konumu belirsiz olsa da senin hafızanda. Sakin ol, gözlerini kapat ve geçmişi düşün.
 3. Olması gerektiği yeri ve yakın civarını tekrar kontrol et. Eğer kayıp eşyalarını genellikle koyduğun bir yer varsa önce orayı kontrol et; orada olmadığından emin olsan bile. Onu geri koymayı unutmuş olabilirsin veya bunu başkası senin için yapmış olabilir. Sonra, eşyanın düşmüşse veya biraz görüş alanından çıkmışsa diye o yerin etrafındaki alanı kontrol et.
  • Örneğin, montun her zaman astığın askılıktan düşmüş olabilir veya anahtarların genellikle onları üzerine koyduğun tezgâhın altındaki çekmecede olabilir.
  • Eşyalar evin içerisinde yer değiştiriyor gibi görünebilir ama sıklıkla olması gereken yerin en fazla 45 cm uzağında olur.
  • Eğer eşyanın orada olduğunu düşünmüyorsan bile bu alanı etraflıca ara. Olası noktaları kaçırmadığından emin olmak için eşyaları kaldır, aralıkları ve köşeleri kontrol et.
 4. Eşyayı en son kullandığın yere bak. Eğer eşya olması gereken yerde değilse onu en son kullandığın anın yeniden oluşturduğun hatırasıyla ilinti kur. O noktaya git ve onun yakın çevresindeki alana da bakarak bir kez daha etraflıca ara.
  • Eğer eşya orada değilse gözlerini kapat ve onu bir anlığına bir yere bırakıp bırakmadığını veya onu kullandıktan sonra başka bir yere götürüp götürmediğini hatırlamaya çalış.
  • Örneğin, akşam yemeğini yaparken telefonunu kullandığını hatırlayabilir fakat kontrol ettiğinde onun orada olmadığını görebilirsin. Kendine yemeğe başlamadan önce onu masaya götürdüğünü hatırlayıp hatırlamadığını veya onu lavabonun yanına koyduktan sonra unutup unutmadığını sor.
 5. Gözünün önünde olmadığından emin ol. İnsanlar etraflarındaki aşina oldukları şeylere karşı kör olabiliyor ve kilit detayları gözden kaçırabiliyor, özellikle de bir şeyi kaybetme sonucunda oluşan endişeli ruh hâli ile. Geri git ve ilk başladığın yere bak ve yeni bir açı yakalamaya çalış. Eşyaları farklı bir açıdan görmek ilk seferde gözden kaçırdığın detayları fark etmene yardımcı olabilir.
  • Eğer oturuyorsan eşyanı ararken ayağa kalk, kenara çekil veya hatta çömel.
 6. Arkadaşlardan veya üçüncü kişilerden yardım iste. Başkalarının yanlışlıkla eşyanı alması veya kazara onu yanlış yere koyması olasıdır. İş arkadaşları, oda arkadaşları veya aile üyeleri gibi yakınındaki diğer kişilere kibarca eşyanın nerede olduğunu veya onu yakın zamanda görüp görmediklerini sor.
  • Örneğin, “Anahtarlarımı arıyorum. Onu buralarda görmüş olma ihtimalin var mı?” diyebilirsin.
  • Eşyayı evin dışında kaybettiysen onun çalınmış olması mümkündür fakat uzak bir ihtimaldir. Muhtemelen onu yanlış yere koymuşsundur, bu nedenle vazgeçme!
 7. 7Eşya evinin dışında kaybolduysa onun elinde olduğu son mekânı telefonla ara. O gün gittiğin her yeri gözden geçir ve eşyanın elinde olduğunu hatırladığın en son yeri düşün. Oraları ara ve teslim edilip edilmediğini veya bulunup bulunmadığını sor. Olumlu dönüş alamazsan bulunduğun diğer yerleri ara. Telefon görüşmelerinden bir şey çıkmazsa mekânlara tekrar bizzat git. Adımlarını dikkatlice takip et ve eşyayı ara.
  • Telefon aramaları yapmadan veya diğer mekânlara acele ile tekrar gitmeden önce yakın civarını olabildiğince dikkatli bir şekilde ara. İşine geri dönüp de cüzdanının başından beri arabanda olduğunu fark etmek istemezsin.

Yöntem 3

Eşyaların Kaybolmasını Önlemek

 1. Eşyaları kolay kaybetmemek için onların dikkat çekici olmasını sağla. Eğer önemli eşyaları sık kaybediyorsan onları daha büyük, aşikâr veya daha göze çarpar hâle getir. Bu, onların kaybolmasını daha zor hâle getirecek ve onları kaybetmen durumunda bulmanı kolaylaştıracaktır.
  • Örneğin, anahtarlığına büyük, renkli veya gürültülü bir parça takabilir, büyük, parlak bir telefon kılıfı kullanabilir ve telefonun sesini açık tutabilir veya önemli kâğıtlara parlak yapışkan notlar koyabilirsin.
 2. Önemli eşyalara takip cihazı tak ve onların yerini bulmak için bir uygulama kullan. Eğer önemli şeyleri takip etmek için yüksek teknoloji bir çözüm istiyorsan bir Bluetooth takip cihazı almayı düşün. Eşyaya küçük bir takip cihazı tak ve onu bir akıllı telefon uygulamasına bağlayarak her an nerede olduğunu takip et.
  • Uygulaması olan takip cihazlarından bazıları Tile ve TrackR sayılabilir.
  • Eğer akıllı telefonunu sık sık kaybediyorsan iPhone’umu Bul gibi bir uygulamayı dene. Eğer Android cihazı kullanıyorsan herhangi bir tarayıcıdan android.com/find adresine git.
 3. Önemli bir eşyayı bir yere koyduğunda bunu aklının bir kenarına yaz. Önemli bir eşyayı bir yere koyduğun her seferde onun nerede olduğunu aklına yazmak için vakit ayır. Kendine sesli bir şekilde veya içinden, “Bunu buraya koyuyorum.” de ve tam olarak nasıl göründüğünü kavra. Bu şekilde zihnine not etmek eşyanın konumunu pekiştirerek onun nerede olduğunu hatırlamayı çok daha kolay hâle getirecektir.
  • Bu ilk başta sinir bozucu ve çaba gerektiren bir şey gibi gözükebilir fakat bunu her gün yapmayı alışkanlık hâline getirmek uzun vadede bunu daha kolay hâle getirecek ve çokça vakit kazandıracaktır.
  • Zihnine not etmeyi unutuyorsan eşyayı kaybettikten hemen sonra başlayıp tekrar bulmaya çalış. Bu, onu daha iyi takip etmek için en çok motive olacağın zamandır!
  • Bu, gün içerisinde daha dikkatli olmanı sağlar. Anda daha fazla hazır olmak ve ne yaptığının daha fazla farkında olmak, bir şeyleri nereye koyduğunu hatırlamayı kolaylaştıracaktır.
 4. Odadan veya arabadan çıkmadan önce önemli eşyalarını kontrol et. Özellikle de sana ait olmayan bir arabadan inerken arkana bakmayı alışkanlık hâline getir. Geride hiçbir şey bırakmadığından emin olmak için dışarı çıkmadan önce masanı veya ofisini hızlıca kontrol et. Bu, kazara elinden veya cebinden kaymış olabilecek şeyleri bulmanın harika bir yoludur.
 5. 5Bir şeyleri kaybetme ihtimalini azaltmak için etrafını temiz ve düzenli tut. Karışık ve kalabalık alanlar, eşyaları kaybetmene sebep olur; bir şeyler dağınık köşelerde sıkışabilir, başka nesnelerin altında kalabilir ve hatta yanlışlıkla bir kenara bırakılabilir. Bundan kaçınmak için, çok zaman geçirdiğin herhangi bir alanı düzenli olarak topla. Bu ilk başta zaman tüketen bir şey gibi görünebilir, ancak kayıp eşyaları aramak için harcayacağın zamandan ve emekten tasarruf etmeni sağlar.
  • Evini, odanı, ofisini, arabanı veya okuldaki masanı elinden geldiğince düzenli tut. Çok zaman geçirdiğin bu alanlar karışıklık birikimine meyillidir ve bu da eşyaların kaybolmasını kolaylaştırır.

İpuçları

 • Hepsinden önemlisi, panik yapma. Sakin kalabilirsen eşyanı verimli ve sistematik bir şekilde arayabilirsin ve bu da onu bulma şansını artırır.
 • Aradığın her alanı ince eleyip sık dokuduğundan emin ol. Bu, aynı yerleri tekrar kontrol ederek zaman kaybetmemeni sağlayacaktır.
 • Her yere bakmana ve nerede olabileceğini düşünmene rağmen eşyanı bulamadın mı? Birinden bilgi iste ve ona eşyanı görüp görmediğini sor. Yakında bir sonuca varacaksın!
 • Yakın zamanda temizlik yaptıysan ve eşyayı bulamıyorsan daha sonra saklamak veya kullanmak için onu koymuş olabileceğin garip yerlere bak.
 • Eşyanın bulunma olasılığının en düşük olduğunu düşündüğün yeri kontrol et. Çoğu zaman eşyalar, olamayacağını düşündüğün yerlerde gizlenir ve nesnenin düşündüğün yerde olmadığı açıkça görülür.
 • Okulda bir eşyanı bulamıyorsan öğretmenlerine eşyanı görüp görmediklerini sor veya okulun kayıp eşya bölümüne gitmeyi dene.

Bir cevap yazın

©Copyright 2016 by YSNCND